Dostávat hry, knihy nebo další zajímavosti zdarma, to je snem nejednoho tvůrce obsahu. Však v čem může být problém? Přijde vám výrobek, vy ho chvíli testujete a potom napíšete článek nebo natočíte video. What's the big deal?
Jsem recenzentkou už nějakou dobu. Docela dlouhou, když o tom tak přemýšlím, takže si troufám tvrdit, že život recenzenta není jen o radosti z "věci zadarmo". Pokud vás žádná zásadní úskalí nenapadají, čtěte dál.
Začala jsem na svém prvním blogu psát o knihách, které jsem přečetla. Potom jsem přidala audioknihy a přišla první ťafka. Ozvalo se mi renomované medium, že moje snahy jsou fajn, ale recenze by měla vypadat trochu jinak. A pozvali mě na školení, což byla ve své podstatě životně důležitá zkušenost.
Jak šel svět kolem Jane pořád dál a pryč, dala jsem se dohromady s lidmi, kteří připravovali portál FantasyMag a začala tematické knižní recenze místo pro sebe psát pro ně. Důvod byl jasný: zatímco na můj blog zavítaly jednotky čtenářů, na FantasyMag klidně tisíce.
Měla jsem taky tu čest vyzkoušet si práci toho, kdo spravuje recenzní výtisky knih pro ostatní recenzenty. A občas to byl docela mazec.
Pojďme si tedy shrnout základní poznatky ze světa tvůrce rozličných recenzí.
Děláte to proto, že je to váš koníček. Baví vás číst knihy nebo pařit, ale novinky jsou drahé. Recenzní výtisk či přednostní přístup k digitálnímu downloadu zní jako super způsob, jak ušetřit a ještě se pobavit. Jenže jako recenzent hrajete a čtete jinak. Dáváte pozor na detaily, všímáte si záměrně chyb a navíc jste v časovém presu. Výstup prostě musíte odevzdat do určitého termínu. Z koníčku je najednou povinnost. A pokud vám do toho něco skočí, zadavatele to většinou moc nezajímá a odklad je možný jen minimální. Novinka nezůstane novinkou moc dlouho.
Výstup musí být nejen dodán do konkrétního data, ale musí být také v určité kvalitě a rozsahu. Psaní kvalitního textu nezabere hodinu, počítejte minimálně se třemi, zejména pokud dohledáváte souvislosti. Tvorba zábavného videa je pak mnohdy časově o dost náročnější.
Myslíte si, že za recenze vám zaplatí? Pokud se nestanete redaktorem uznávaného média, jsou platby za vaše výstupy spíš výjimkou. Zaplaceno jste přece dostali tím, že jste obdrželi onu "věc zdarma", ne? Ale když si představíte, že knihu čtete třeba šest hodin a potom dvě, tři hodinky sepisujete, pak ještě fotečku na instáč... při ceně knihy 400 Kč je vaše hodinová taxa nějakých 40 korun. Hry jsou sice dražší, ale asi nebudete psát recenzi po šesti hodinách. Brát to jako legitimní brigádu tedy není úplně vhodný nápad.
Recenze, které někdo opravdu čte a které zveřejňuje jiné médium než je váš osobní blogísek nebo YouTube kanál, obvykle nelze vydávat pod přezdívkou. Jasně, že pokud jste influencer a máte zavedenou určitou značku, bude i váš nick vaším podpisem. Běžně však platí, že publikujete pod svým civilním občanským jménem, jste veřejní a dohledatelní. Pokud tedy někdo s vašimi názory nebude souhlasit, může se stát, že vám to osobně dá najevo (osobně ve smyslu na váš soukromý facebook nebo mail).
Pokud opravdu chcete začít recenzovat, musíte dokázat, že máte už něco za sebou. Když jen tak bez předchozích ukázek své práce kamkoli napíšete, odmítnutí bude prakticky jistotou. Obecně platí, že vydavatelé požadují dohledatelnou délku činnosti, kontinuitu a prokazatelný počet sledujících. Pokud publikujete sami, budete pravděpodobně muset dokládat i to, kolik uživatelů na vaší stránce bylo nebo vaše video zhlédlo. A ne, nepište si do instagramového profilu, že přijímáte spolupráce. Markeťáky, kteří influencery a recenzenty řeší, to spíš odradí.
Z pohledu osoby, která spravuje zadané recenze, pak platí to, že komunikujete s každým jednotlivě. Každý má vlastní požadavky, hlídáte, zda byl produkt dodán, kdy byl dodán, upomínáte datum dodání výstupu, řešíte veškeré nesrovnalosti, žádáte doklady o číslech a sledovanosti apod. Vyžaduje to tedy opravdu zdatného manažera a bez mnohařádkové excelové tabulky se prakticky neobejdete. Myslete na to, když jednáte se svým zadavatelem či (šéf)redaktorem.
Máte se životem recenzenta také své zkušenosti nebo byste to rádi vyzkoušeli na vlastní kůži?
Comments