top of page
Obrázek autoraJane Dillinger

Atomic Heart: Ignorovat, bojkotovat, nebo si užít hru?

Aktualizováno: 29. 3. 2023

Novinka uplynulého týdne, hra Atomic Heart, budí značné emoce. Důvodů je hned několik a dokonce i v redakci FantasyMagu jsme řešili, jestli tuto hru recenzovat. V čem spočívá důvod toho, že tolik hráčů veřejně hru odsoudilo ještě před vydáním a vyzývá k jejímu nekupování?



Atomic Heart je hra podobná Bioshocku nebo Half Lifu zasazená do prostředí alternativní historie Sovětského svazu. V tomto světě Sověti vyhráli druhou světovou válku nad Německem díky technologickému pokroku, především robotice. Sovětské výrobky však očividně neměly zakódovaná Asimovova pravidla, a tak se lidem vzepřeli. Ve hře se stáváte speciálním agentem ve službách režimu, jehož úkolem je potírat zlotřilé roboty.


Hru vydává studio Mundfish, které je původně ruské, nyní samo sebe označuje za mezinárodní se sídlem na Kypru. Jedním z důvodů bojkotu je tak očividně už samotný původ. Hra přitom začala vznikat dlouho před invazí Ruska na Ukrajinu, takže promítat tento konflikt do videohry se jeví jako neopodstatněné.


Dalším důvodem však je to, že se studio jednoznačně nepostavilo na stranu odsuzující vpád Ruska na Ukrajinu. Snaží se stát neutrálně, ale jednoznačně odsoudit kroky svého prezidenta očividně nemůže. Důvodem je, že financování projektu v době vývoje zajišťovaly ruské společnosti. Politická situace nebyla závadná ani pro Microsoft, který se ještě před konfliktem zavázal vpustit Atomic Heart do GamePassu v den vydání, a toto rozhodnutí ani za současné situace nezrušil. A smlouvu se studiem nerozvázal ani mezinárodní vydavatel Focus.


Ze strany mnohých hráčů, kritiků a tvůrců herního contentu už před vydáním zazněly výzvy, aby noví zájemci hru nekupovali. Panovala totiž obava, že ze zisků z prodeje bude financována právě ruská armáda v ukrajinském konfliktu.


Podobně se ke hře staví také náměstek ministra pro digitální transformaci Ukrajiny Alex Bornyakov, který hru označil za toxickou a vyzval Sony, Microsoft a Valve, aby hru na Ukrajině neprodávali. Podle jeho slov také hrozí riziko úniku osobních dat hráčů ve prospěch ruských subjektů a vyzývá západní hráče, aby hru ignorovali právě kvůli napojení na ruské společnosti, které podléhají sankcím.



Další obava, která panuje, se týká ruské socialistické propagandy. Vše v herním světě je krásné a nablýskané, nabubřelé přesně tak, jak Sovětský svaz byl, nebo se alespoň navenek tvářil. Pokud ale soudruzi udělali něco špatně a roboti se vzepřeli, čímž způsobili svazu opravdu značné potíže, jedná se opravdu o propagandu? Zmizela už ze světa nadsázka a možnost dělat si z přehnaných projevů libovolné lidské společnosti legraci?


Odpověď nechám na vás. Podle toho, co je vidět na Twitchi, čeští i světoví streameři hru nebojkotují. Naopak kolovalo relativně vysoké množství pre-release klíčů, které byly hojně využívány.


Před případnou koupí si zjistěte, co vás o hře samotné a jejím financování či kontroverzi zajímá. Nezapomeňte však vzít v potaz i to, že ne každý Rus podporuje ukrajinskou invazi. A ne každý má tu možnost se vyjádřit veřejně vzhledem k tomu, že by mohl ohrozit nejen sebe, ale i své přátele a rodinu. A tak se prostě raději přesunete na Kypr a tváříte se neutrálně, děláte hry a ne politiku.


Recenze na FantasyMagu nakonec vyšla, najdete ji zde.


Zdroj obrázků: Comgad (vydavatel pro ČR)

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page