top of page
Obrázek autoraJane Dillinger

Kde že ty loňské knihy jsou

Díky všem, kteří se pravidelně vracejí na můj YouTube kanál, aby zhlédli nové video ze série Jane's Sinister Week. Pokud také patříte mezi šťastlivce mým hlasem oblouzněné, jistě jste si všimli, že občas přihodím i nějaký ten knižní tip. Většinou něco geekovského nebo fantasy.


Ano, je to tak, jsem poměrně vytíženou čtenářkou knih a komiksů a posluchačkou audioknih. Proto si můžu dovolit napsat článek o titulech, které mě za loňský rok nejvíce zaujaly, bavily, které můžu doporučit a ke kterým se třeba budu vracet.


A ještě drobné upozornění před začátkem: nejedná se nutně o knihy, které v roce 2022 vyšly, ale ty, které jsem já v tomto období četla.


Série Spy x Family


Tuhle mangu jsem objevila už v roce 2021, ale loni se postupně prokousávala dalšími díly. Jde o příběh špiona, který v rámci tajné akce musí založit rodinu a dostat dceru na elitní školu, aby se dostal blíž ke svému cíli. Jenže si za manželku vyvolí nájemnou vražedkyni a v dětském domově si vybere dceru, která má telepatické schopnosti. Dotyční samozřejmě o svých tajných aktivitách vzájemně nevědí, z čehož vznikají zajímavé a mnohdy velmi vtipné situace. A co teprve, když se do rodinné smečky přidá pes, který má také jednu speciální schopnost?


Plyšákokalypsa


Tip na tohle bizarro jsem dostala od někoho ze svých sledujících na Instagramu. Je to příběh natolik ulítlý, že si autor musel vytvořit vlastní název žánru. V příběhu se setkáváme s lidskou dívkou Julií, která se v boji s oživlými hračkami rozhodla bojovat jejich vlastními zbraněmi, nechala si transplantovat plyš a změnila se tak na pandu. Nejedná se však o žádnou procházku pohádkovou říší. Tohle je plyšový masakr se spoustou až pornografických scén. Takže asi chápete, že na tohle nejde zapomenout. Od autora vyšlo česky knih více a dokonce už máme i první českou antologii bizarro fikce, takže tip na další podobné čtivo na letošek zaručen.


Warren XIII. a Vševidoucí oko


Tentokrát doporučím audioknihu spíš než tištěnou předlohu. Ta grafika je úchvatná, stylová a jistě zaujme fanoušky Tima Burtona. Ale audioknihu načetli otec a syn Brouskové, Otakar a Ondřej. A je skvělá. Jejich hlasy se doplňují, hrají si s textem a je znát, že si příběh malého majitele tajemného hotelu Warrena opravdu užili. Ne nadarmo tahle audiokniha získala ocenění Audiokniha roku 2021 pro děti a mládež.


Maková válka


U téhle knihy nechám na vás, jestli půjdete do tištěné, nebo audioknihy. Tereza Dočkalová je sice skvělá vypravěčka, ale hlavní je poselství, které tahle fantasy bichle přináší. Jedná se o příběh dívky, která se díky vlastní píli dokázala dostat na elitní vojenskou akademii, kde však byla za nicku z venkova, a tak musela dřít stále dál, aby se nestala terčem šikany. A obětovala pro to opravdu hodně. A rozhodla se koketovat s tajným uměním a rozmlouvat s bohy. Díky drogám. Maková válka představuje také zvěrstva, kterých jsou lidé schopní. Autorku hodně zasáhl Nankingský masakr, v průběhu kterého v roce 1937 čínská armáda brutálním způsobem vyvraždila obyvatele celého tehdejšího čínského hlavního města. Na toto se nesmí zapomenout, a tak tento motiv autorka přenesla i do svého díla, které se jinak řadí do žánru fantasy. Lidské pohnutky jsou však zcela skutečné a reálné a kniha jako celek hovoří o tom, kam až člověka může zavést zápal, který se přežene. Ta píle hlavní hrdinky je obdivuhodná, ale cíle nejsou vždy úplně správné. A právě pro to varování stojí tahle kniha za vaši pozornost.


Atlasova šestka


Představte si, že Alexandrijská knihovna nevyhořela, ale její vědomosti se přesouvají spolu s magickou institucí, jež mění v rámci utajení své místo. A to je potřeba střežit. Tajemný Atlas Blakely dostal za úkol z mladých magických akademiků vybrat další strážce, ale zapomněl se jim zmínit, že ne každý toto rok trvající výběrové řízení přežije. A tak sledujeme šestici mladých lidí z různých koutů světa s rozličnými magickými schopnostmi, kterak se přátelí, nebo naopak osnují intriky vůči jiným. Tahle kniha mě bavila tím, jak je každá z osobností odlišná, jak popisuje své kolegy. Když si díky vyprávění jednoho budete myslet, že je skvělý, druhý vás vyvede z omylu a popíše dotyčného jako nafrněného fňukala. A tak.


Atlasova šestka má své přívržence, ale možná větší podíl čtenářů, pro které je nudná. Je možná trochu zdlouhavá, ale já jsem se díky častému střídání vypravěčů nenudila. Kamenem úrazu je závěr, který značná část těch nadšených považuje za něco úchvatného, můj dojem z celé knihy však tento "zvrat" spíš kazí. Kniha má v anglickém originále pokračování, The Atlas Paradox, a já jsem sama zvědavá, jestli vyjde i v českém překladu.



2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page