top of page

Mořičvíl

Denny Newman

Vydal: Wolf Publishing, 2005. ISBN: 80-239-5418-0.

Mořičvíl je zdatným konkurentem Ankh-Morporku. Rozhodně je destinací, kam byste měli zamířit, pokud si myslíte, že už vás toto město nemá čím překvapit. Mořičvíl je totiž stejně živým a svým způsobem originálním místem, kam se vydat na dovolenou.

Český autor píšící pod pseudonymem Denny Newman se sice nemůže rovnat mistrovi svého žánru, Terrymu Pratchettovi, ani počtem knih ani jejich tloušťkou, zato mu však zdatně sekunduje délkou a četností poznámek pod čarou.

Příběh Mořičvílu je poměrně prostý, ale kvůli velkému množství postav, které jej dokreslují, se občas stává lehce nepřehledným. Pro mě nejzábavnější postavou je hejkal Cyril (na obálce), v závěsu za ním upíří rodinka Stokerových, jejichž mladší člen, hrabě Samuel, začne po kousnutí dívky pociťovat jistou krizi identitity, a jeho strýc, který je vynálezcem v pravém slova smyslu (myslím tom Pratchettovském).

V knize Mořičvíl najdete mnoho "středověkých" parodií na věci, které jsou dnes běžné. Nejvýraznější z nich je sofistikovaná soustava pro posílání emailů, tedy schránek se vzkazy, které jsou opatřeny emailovými štítky s adresou. Vodní kanál si nezavdá s vynálezy Zatraceného hlupce Johnsona a monitor tvořený včelí pláství, kde spřátelený roj vystrkuje buď hlavičky nebo zadečky, se stává výdobytkem moderní techniky.

Hlavním problémem je ale železnice a nedostatek hliníku a také se jen tak mimochodem začaly ztrácet děti významných představitelů města. Jak to spolu souvisí, na to musí příjít tajný agent Blond, James Blond, kterému občas záhadně vykoukne vlas poněkud odlišné barvy. A potom je tu ještě velká spousta dalších barvitých figurek, jejichž příběhy přímo vybízejí k objevení.

Mořičvíl jsem poprvé četla před mnoha lety, kdy mi připadal naprosto úchvatný. Dnes, s odstupem času a několika set přečtených knih, vidím více slabších míst, přesto však můžu knihu doporučit, a to nejen fanouškům Terryho Pratchetta, se kterým bohužel nelze tento styl nesrovnávat.

Mořičvíl má dvě pokračování: Pískožrouti (2010) a Otevřte sa, mraky (2012).

bottom of page